Eksterne råd og nævn

Her kan du finde Danske Anlægsgartneres repræsentanter i en lang række danske og internationale organisationer, foreninger og virksomheder:

Håndværksrådets bestyrelse

Håndværksrådets Bygge-og Anlægsgruppe
Repræsentanter: Michael Dall, Michael Petersen

BFG Byggefagenes Fælles Garantiselskab
Repræsentant: Per Malmos (formand)

Håndværkets Ankenævn
Repræsentant: Michael Petersen

ProVerte A/S
Bestyrelse: DAG’s hovedbestyrelse

De Grønne Kloakentreprenører
Bestyrelse: Steen Jacobsen, Jacob Sønderskov, Robert S. Sørensen
Sekretær: Kim Tang

KU Institut for Geovidenskab og Naturforvaltning
Rådgivende udvalg for Park og Landskab, repræsentant Per Malmos

Nordisk Præsidium:
Repræsentanter: Søren Sømod, Per Malmos

PKS Bestyrelse for den grønne Sektor

Danske Anlægsgartneres syns- og skønsmænd:
København: Leif Rasmussen Nordsjælland: Lars Knudsen
Syd-og Vestsjælland: Kim Tang
Fyn: Søren Ribergaard, Flemming Pedersen
Midt-og Sydjylland: Leon Askov, Frank Sørensen
Nordjylland: Ejvind Røge

Fonden for Træer og Miljø
Repræsentant: Leif Rasmussen

Branchearbejdsmilørådet Jord til Bord

Klonkildeudvalget
Repræsentant: Kim Tang

Jordbrugets Arbejdsmiljøudvalg
Repræsentant: Bente Mortensen

ELCA
Nordisk Repræsentant: Henrik Bos, Finland

Det faglige uddannelsesudvalg for anlægsgartnere
Repræsentanter: Michael Dall, Robert Hein, Uve Jessen, Annette Esbjerg Jensen

Mejeri- og Jordbrugets Efteruddannelsesudvalg
Repræsentant: Annette Esbjerg Jensen

Lærepladsgodkendelser
Sjælland: Lars Jensen
Marco Kjærgaard, Steen Hegnet Knudsen,
Fyn: Flemming Pedersen
Jylland: Claus Hahne, Peter Møller Jensen

Skoler

Jordbrugets UddannelsesCenter Aarhus
Skolebestyrelse: Holger Hansen
Lokale uddannelsesudvalg: Lau Knudsen, Claus Hahne

Erhvervsakademi Aarhus
Jordbrugsteknologer, Uddannelsesudvalg: Holger Hansen

ZBC Slagelse
Skolebestyrelse: Per Malmos, Lokale Uddannelsesudvalg Anders Møller Jensen, Anette Vistisen

Roskilde Tekniske Skole/Vilvorde
Skolebestyrelse: Uve Jessen, Lokale uddannelsesudvalg: Robert Hein, Uve Jessen

TECH College Aalborg: Lokale uddannelsesudvalg: Mikkel Krogstrup

Center for jordbrug Holstebro
Lokale uddannelsesudvalg: Lars Ole Rugsted

Kold College – Odense
Lokale uddannelsesudvalg: Ib Ellegaard, Jakob Mikkelmann

AMU

AMU Syd
Lokale uddannelsesudvalg: Søren Nørskov, Frank Sørensen

AMU Nordjylland (Sandmosen)
Skolebestyrelse: Peter Jørgensen
Lokale uddannelsesudvalg: Kurt Thomsen, Jeppe Jørgensen, Dan Nygaard

Uddannelsesudvalg SMVdanmark

Annette Esbjerg Jensen